A héten, egészen pontosan tegnap, sikeresen levizsgáztam a Maitland tanfolyam első részén (Level 1).:) Éppen ezért gondoltam végre írok erről is egy kicsit, mivel többen kérdeztétek, hogy mi is az a dolog, amit most tanulok. Mielőtt nagyon belemélyednék a módszer bemutatásába, írok még pár sort az elmúlt időszakról.
Január elején visszaérkeztem ide. Másnap kezdődött a munka és jöttek a mindennapok. Illetve nem is annyira megszokott napok voltak, mert munka után bizony tanulni kellett. Őszintén szólva nehéz volt újra rávenni magam, hogy minden nap leüljek a könyv, jegyzet, videó anyag fölé és próbáljak valamit elsajátítani az akkor végtelennek tűnő tanulnivalóból. A végén azért egész belejöttem. De nagyon fárasztó pár hét volt ez. Munka, háztartás, és egyéb intézni valók mellett nem egyszerű a tanulásra koncentrálni. A tanulást nagyban segítette, hogy hétvégente elmentem egy másik gyógytornászhoz, aki Stuttgartban lakik és van egy felállíthatós kezelőágya, amin tudtunk gyakorolni. A dolog érdekessége, hogy ő Csehországból költözött ide, úgyhogy néha együtt küzdöttünk meg a számunkra értelmezhetetlen német szavakkal.:) Mivel a manuálterápia igazi lényege, nem az elmélet, hanem a gyakorlat és elég nagy volt az anyag, így szükségünk is volt a három végiggyakorolt hétvégére. Ezt egyébként egyedül lehetetlen megtanulni. És az is nagy szerencse, hogy a tanárok készítettek oktató videókat a kurzusokhoz, mert nagyon pontosan kell tudni, hogy mikor hol áll a terapeuta, hogy tartja a kezét és milyen irányban mozgatja az adott ízületet. De ahogyan az elején is írtam, sikerült elég sok mindent elsajátítani, hiszen átmentem a vizsgán.:)
Nagyon szuper kis csapatunk volt ebben a négy hétben (júli, aug., okt., jan.) a kurzuson. Csak tízen voltunk, ami nem szokványos. Anyagi okokból nem szoktat ilyen kis létszámú csoportnak elindítani tanfolyamot. A héten érezni lehetett, hogy tényleg mindenki feloldódott, jó volt nagyon a hangulat a vizsgadrukk ellenére is. Az oktató is nagyon jó volt, mind szakmailag, mind emberileg. Nagy szerencsénk volt vele. Kedden volt az egyik lány szülinapja, ezért este elmentünk négyen a csoportból és az oktató vacsorázni együtt. Nagyon jó olasz étteremben voltunk, ízletes volt az étel és finomak a borok. Jó kis este volt. Aztán csütörtökön a vizsga után tízből nyolcan még elmentünk ünnepelni egyet. A héten azért sikerült legalább kicsit kimozdulni is a tanfolyam és tanulás mellett.:)
Márciusban jön a Level 2A. Két hét lesz, júniusban a második. Akkor is lesz egy vizsga. Ha az a vizsga is sikerül, akkor lehet menni Level 2B-re. De ha nem sikerül, szerencsére akkor sincs nagy gond. Az első tanfolyami naptól számítva min. 2 évet kell várni, hogy az ember letehesse a vizsgát és elmondhassa magáról, hogy manuálterapeuta. A nagy vizsga előtt el kell végezni a Level 1 és Level 2A kurzusokat, valamint itt, Németországban még egy úgynevezett vizsgatanfolyamot is, ami négy napos. Csak ezután lehet vizsgázni. Akkor is lehet nagy vizsgára menni, ha a 2A kurzuson nem sikerült a vizsga, csak addig nem lehet megcsinálni a 2B-t. De ha sikerül a nagy vizsga, utána lehet menni a 2B-re. Nem egyszerű a felépítése a dolognak, nekem is eltartott egy darabig, amíg a részinformációkból összeállt a kép. Jobb később, mint soha.;)
És akkor jöjjön pár mondat magáról a Maitland manuálterápiáról:
"A manuálterápia egy fizioterápiás vizsgálati és kezelési módszer, amely fájdalomproblémák, izületi, izom, és idegi problémák megoldására nyújt segítséget. A Maitland manuálterápia kifejlesztése az 50-es évekhez, Geoffrey D. Maitland, (ausztrál) nevéhez fűződik. Az angloausztrál koncepció egy páciens központú, klinikai bizonyítékokon alapuló módszer, mely az ideg- izom-, és ízületi-rendszer teljes körű vizsgálatát és kezelését foglalja magában. Az átfogó fizikális vizsgálat a probléma analizálására, a tünetek forrásának felkutatására, illetve a forrás kialakulásának okára irányul. A fájdalmat okozó mozdulatkor, illetve helyzetben megkülönböztető tesztekkel találjuk meg a problémát előidéző struktúrát. A vizsgálat tükrében így specifikusan a rendellenesség okát tudjuk kezelni. A módszer specifikuma a sajátos gondolkodásmód, mely az elméleti megalapozottság és a klinikai érvelés átjárható kettős rendszerén alapszik. Fontos jellemzője továbbá a folyamatos kommunikáció, újratesztelés, újragondolás, az aktuális tünetekhez való alkalmazkodás; a tesztelés, illetve kezelés következtében kialakult állapotra való reagálás. A manuális fogások alkalmazásával a sérülések, gyulladások, degeneratív elváltozások következtében kialakult fájdalom, illetve ízületi mozgás beszűkülés, korlátozottság csökkentése, helyreállítása válik lehetővé. Az idegmobilizáló technikák használatával a korlátozott idegi elmozdulás, a gyulladások, letapadások, nyomásos állapotok miatti akadályozott idegi működés javítása idézhető elő. A cél az izom-, ideg-, és ízületi- rendszer funkciójának optimalizálása, a minél gyorsabb funkcionális rehabilitáció megkezdése. A kezelés során a páciens tüneteinek mértékéhez, súlyosságához adaptáljuk a kivitelezett fogások erősségét, a végzett technika ismétlésszámát. Az egyes technikák alkalmazása után újratesztelést végzünk, így szubjektív és objektív visszajelzést kapunk, mely befolyásolja a kezelés további menetét."