Nálunk már szokás a kollégákkal, hogy vagy tavasszal a Frühlingsfestre vagy ősszel a Wasenre (Cannstatter Volksfest) elmegyünk együtt. Gyakorlatilag mind a kettő olyan esemény, mint Münchben a híres Oktoberfest. Az idei Wasenre 4 millió látogató érkezett a 17 nap alatt. Évek óta ilyen magas a látogatottsága, így a münchenit követve, a stuttgarti a világ második legnagyobb népünnepélye, melyet mindig egy héttel a müncheni után nyitnak meg. Ezek a rendezvények azonban nem csak azért jöttek létre, hogy az embereknek legyen hol sörözni és hullámvasutazni, szórakozni, mind a két eseménynek történelmi háttere van. A legtöbb látogatónak azonban fogalma sincs, hogy mit is ünnepelnek a németek ekkora rendezvénnyel. A müncheni Oktoberfestet először 1810 október 12.-én rendezték meg, mikor Lajos trónörökös herceg feleségül vette Terézia Sarolta szász hercegnőt, és München város egész lakosságát meghívták a városfal melletti rétre. (Ezért hívják még ma is a helyet, ahol az Oktoberfest megrendezésre kerül Therezienwiesének, vagyis "Terézia-mezőnek"). A stuttgarti Volksfestnek is régre visszanyúló története van. Először 1818-ban rendezték meg, mikor a hosszú évek óta tartó ínséges időszak végén Wilhelm király és Katharina királyné egy 24 méter magas, gyümölcsökkel feldíszített oszlopot adott át népének.
Mi idén is szeptember végén a Wasenre látogattunk ki. Ennek elég prózai okai vannak. Szerettünk volna jegyet venni a Frühlingsfestre, de mire időpontot egyeztettünk a kollégákkal, addigra már elfogyott az összes jegy. A Frühlingsfestre nagyjából akkor kezdik árusítani a jegyeket, mikor a Wasent megnyitják, és ez fordítva is így nagyjából így van. Vagyis durván fél évvel előre kell foglalni. És bizony, aki nem elég gyors, az lemarad. Ez persze csak a sátrakra vonatkozik. A sátrakon kívül is rengeteg minden van: hullámvasút, óriáskerék, ott is lehet sört kapni, és a sült csirkétől a híres Magenbroton át (olyan mint a mézeskalács) a lángosig mindent. (Bizony, a magyarok itt is megvetették a lábukat.) Ezek a részek jegy nélkül is bármikor látogathatók, de az igazi hangulat, a padon táncolás, az a sátrakban van. Ahol természetesen sört csak 1 literes korsóban lehet kérni, kisebb mennyiség szóba sem jöhet. És a belépő ára eleve tartalmaz három, néhol négy (!) liter sört is a fél sült csirke mellett. Többekkel beszélgettem már a Wasenről, és bizony a még a férfiak nagy része is azt mondta, hogy rajtuk van, hogy a három liter is, de a négy mindenképpen, kifog. Nem egészen tudom, kire lett kitalálva ez a mennyiség. Én azért mindettől függetlenül maradtam a Radleremnél. Abból is elég három liter...:P
Ilyenkor 17 napig Bad Cannstattban csak Dirndlbe öltözött lányokat látni bőrnadrágos, kockás inges fiúkkal. Egyre elterjedtebb itt, hogy népviseletben látogatják az emberek az eseményt. Két éve még tuti, hogy nem volt ennyi népviseletbe öltözött ember, de idén úgy saccolom, hogy 80:20% volt az arány a Dirndlös lányok és Lederhosés fiúk javára. A végén még lehet, hogy nekem is be kell szereznem egy oda passzoló ruhadarabot. Azért lehet, hogy egy népi motívumokkal enyhén díszített, és "a Dirndlöm épp mosásban van" szöveggel megtoldott (persze mindezt svábul!) póló lesz a kiszemelt ruhadarab. A főnöknőmnek van egy és igazán jó alternatívája szerintem a mégsincs rajtam Dirndl, de azért valami odaillőben érkezem szemléletnek. De ezt majd még jövőre meglátjuk.:)
Óriáskerék
Sátor kívülről (ezek a sátrak olyan 5000 ember befogadására alkalmasak)
Sátor belülről, és a buli benne
Kollégákkal, a "keménymag" (szerencsére ők sem járnak Dirndlben ;))
Wasen az égből, a repülőről is remekül lehetett látni a kivilágított Wasent