A sok tanulás mellett azért maradt idő egy kis kikapcsolódásra is. Rám is fért.:D
Múlt hét szombaton a stuttgarti Magyar Kulturális Intézetben voltunk borkóstolón heten a baráti társaságból. Most a szekszárdi borok voltak terítéken. Ismét nagyon finom borokat próbálhattunk ki. Volt két fehér, egy rosé, és hat vörös. Lassan tényleg megszeretem a vörösborokat. A borokhoz tálalt sajtok, húsok, pékáruk, gyümölcsök is mind nagyon ízletesek voltak. A hangulat pedig, nem meglepő módon, óráról órára egyre jobb lett. Mi ültünk a jó melegben, egy pohár finom borral a kezünkben, előttünk aszalt gyümölcsök és magvak az asztalon, kint pedig nagy pelyhekben hullott a hó. Kell ennél jobb szombat este?;)
Íme a borsor, hogy fájjon a szívetek.....:)
Tegnap este a Magyar Bál volt a terítéken, ráadásul éppen a negyvenedik. Ez már igen nagy hagyomány itt. Több ezer ember jön ilyenkor össze, messzebbről is eljönnek a kint élő magyarok erre az eseményre. A bál felépítése, az ételek, az italok pont olyanok voltak, mint tavaly. Sőt még a hó is hullott, mint tavaly. Szóval sok újdonsággal nem szolgált a dolog. Azért eltöltöttünk egy kellemes estét barátokkal, megnéztük az egyik pár néptánc fellépését. Végülis ezért már megérte elmenni. És azért is, mert ez egy jótékonysági bál, a bevételt felajánlják különböző szervezetek javára.
És a mai nap sem csak a pihenésről szólt. Nem volt olyan egyszerű felkelni, de azért csak sikerült. A hétvégén (péntek-vasárnap) volt ugyanis itt Stuttgartban a Physiotherapie Messe. Magyarul nevezzük gyógytornász kiállításnak. Egy csarnokban volt megrendezve a repülőtérnél. Ilyet otthon nem nagyon találni. Az egész arról szól, hogy kijönnek a különböző cégek kiállítani, illetve vannak workshopok és szakmai előadások. A kiállítók között voltak olyan cégek, akik mindenféle eszközöket árulnak egy rendelő felszereléséhez (kezelőágy, gépek a az úgynevezett KGG terápiához), aztán ott voltak még a legkülönbözőbb és legkorszerűbb terápiás eszközöket kínáló cégek (labdák, gurigák, különböző tapek, stb.), valamint reprezentálták magukat a különböző továbbképzéseket, tanfolyamokat tartó cégek, a szakirodalommal (újságok, könyvek, elektronikusan elérhető gyakorlatgyűjtemény) foglalkozó cégek, és a rendelők számítógépes rendszerével foglalkozó cégek is. Ezen felül voltak előadások több témában is, a rendelőnyitástól egészen a szakmai tartalmú témákig minden. Bemutattak például olyan számítógépes rendszert, ami megkönnyíti a dokumentációt, beszéltek a receptek elszámolásáról (ez itt mindig téma, nagyon bonyolult és enélkül nem jut a pénzéhez a rendelő), de szó volt a rendelő felszereléséről is, vagy például a már említett KGG-ről. Én egy előadásra tudtam beülni, de az nagyon érdekes volt. Pont a héten tanultuk a tanfolyamon az állkapocs ízület kezelését és ez az előadás is erről szólt. Az egész programban az a jó, hogy ki lehet próbálni a legújabb eszközöket, módszereket, lehet tájékozódni, hogy mik a szakmai újdonságok, milyen továbbtanulási lehetőségek vannak, sőt állásajánlatokat is kaphat az ember. Ez tényleg egy egésznapos program. Nekem sajnos csak pár óra jutott belőle idén. Mivel még sosem voltam, így csak elmondások alapján alakítottam ki egy képet, hogy mi is vár majd rám. Azért gondoltam, nem árt, ha megnézem.Jövőre is kijövök majd, de akkor hagyok rá elég időt, hogy minden újdonságot felfedezzek magamnak. És ez csak egy regionális Messe volt, itt Baden-Württembergben, nem is országos. Nem is tudom az mekkora lenne.... A gyógytornászok mellett azért jelen voltak az ergoterapeuták, a logopédusok és a masszőrök is. Itt tényleg együtt dolgoznak a különböző szakmák képviselői, illetve vannak olyan feladatok, melyekben átfedések mutatkoznak a különböző szakmák között.
A kiállítással egy időben volt még egy különteremben egy kongresszus is, ahol szintén előadások voltak. Ennek az egyik előadását a szédülésről én már csütörtökön meghallgathattam. A tanfolyami oktatónk volt ugyanis a pénteki előadó és gondolta leteszteli rajtunk az előadását. Jó volt, örülök, hogy rajtunk akarta gyakorolni.:)
Hihetetlen, hogy itt mekkora presztízse van ennek a szakmának. Az itteniek felismerték, hogy sokkal hatékonyabb, ha a prevencióra több pénzt költenek, hiszen sokkal olcsóbb pár gyógytorna alkalmat kifizetni, mint a műtéti költségeket, a betegszabadságot, és a postoperatív (műtét utáni) gyógytornát, kezeléseket. Végső soron az itteni betegbiztosítók célja is az, hogy pénzt spóroljanak. Mindezek mellett nagy hangsúlyt fektetnek még a sportolók gyógytornájára is, nagyon profi, széleskörűen képzett fizioterapeuták foglalkoznak velük. És folyamatosan fejlődésben van a szakma. Látnak benne potenciált a cégek. Mindig fejlesztenek valamit a már meglévő eszközökön, gépeken, vagy éppen egészen új dolgokat dobnak a piacra. Sok a cég, nagy a kínálat, igazi versenyhelyzet van. Ettől lesz ennyire színvonalas minden. Mindenki a legjobbat akarja kihozni magából, az alkalmazottaiból, a rendelőjéből. Lenne mit tanulnia az otthoni szakmának ebből. Ez azonban sajnos egy nehéz és bonyolult dolog. Hiába léptünk rá már mi is azzal a pár magánrendelővel otthon egy ehhez hasonló útra, még nagyon messze van az, hogy a szakmánk az egészségügyben a valódi helyére kerülhessen. És sajnos ennél is messzebb van, hogy nekünk is legyenek ilyen lehetőségeink, eszközeink, továbbképzéseink, mint itt kint. Viszont ezért is jó látni, hogy hova lehet fejlődni, mik a lehetőségek külföldön, mit érdemes kitűzni célként, és milyen úton lehet oda eljutni. Nem csak a jó pap tanul holtig, de a jó gyógytornász is.:)
Ez csak egy a sokféle terápiás lehetőség közül, amit a kiállításon ki lehetett próbálni